Podle počtu cest uskutečněných vlakem se loni, po pandemii COVID-19, vrátili k běžnému životu také spoluobčané se zdravotním handicapem. České dráhy uskutečnily 7 296 registrovaných přeprav, resp. asistencí při jejich přepravě. Další tisíce osob se zdravotním handicapem využilo bezbariérové spoje a nádraží a cestovala se svými průvodci bez asistence dopravce. České dráhy letos nabízejí dosud největší počet bezbariérových vlaků. Je jich 6 201.
„Zájem o cestování vlakem po pandemii COVID-19 registrujeme u všech skupin zákazníků včetně osob se zdravotním handicapem. V roce 2022 jsme jich přepravili o 43 % více ve srovnání s rokem 2021. Vedle cestování po České republice zajišťujeme přepravu osob se zdravotním postižením také do zahraničí. Loni jich bylo zhruba 700. Cestující s handicapem jsme dopravili do Berlína, Bratislavy a Vídně, ale také třeba na vídeňské letiště Schwechat, do Gdaňsku nebo do Klagenfurtu.“ říká Michal Krapinec, předseda představenstva a generální ředitel Českých drah.
České dráhy v letošním jízdním řádu zavedly 800 nových bezbariérových spojů a jejich počet rozšířily na celkových 6 201 vlaků. V loňském roce začaly jezdit moderní nízkopodlažní soupravy RegioPanter například v Jihočeském a Plzeňském kraji, ve kterých se podstatně rozšířily možnosti cestování především pro lidi na vozíku.
„V letošním roce předpokládáme nasazení dalších přibližně 80 nových nízkopodlažních regionálních vlaků. Na tratě vyjedou nové elektrické jednotky RegioPanter, motorové vlaky od výrobce PESA a také další jednotky Moravia, které provozujeme pro Jihomoravský kraj. Během roku tak zavedeme plošně bezbariérové cestování na tratích na Vysočině a v Jihomoravském a Olomouckém kraji. Více bezbariérových souprav bude k dispozici také v Moravskoslezském kraji a nově zavedené bezbariérové spoje zamíří také do Zlínského kraje. Koncem roku by měly začít také dodávky nových motorových jednotek PESA, které rozšíří nabídku bezbariérového cestování na vedlejších tratích,“ představuje aktuální plány na rozšiřování bezbariérových vlaků Jiří Ješeta, člen představenstva a náměstek pro osobní dopravu Českých drah.
České dráhy provozují více než 600 bezbariérových vozů a jednotek. V současné době probíhá výroba 110 nových elektrických vlaků RegioPanter, 76 motorových jednotek PESA a 20 expresních souprav ComfortJet, které rozšíří počty bezbariérových souprav národního dopravce. Moderní vozidla jsou vybavena nejen pro pohodlné cestování osob na vozíku, ale díky haptickým prvkům, nápisům v Braillově písmu nebo ovládání dveří prostřednictvím slepeckých vysílaček také pro osoby nevidomé nebo slabozraké. Do roku 2025 se rozšíří nabídka bezbariérového cestování o další stovky spojů Českých drah.
Mgr. Petr Šťáhlavský