Pro zelenější budoucnost: Podpora udržitelné módy v Praze

Pro zelenější budoucnost: Podpora udržitelné módy v Praze
V dnešním světě, kde se mění módní trendy tak rychle jako nikdy předtím, se možná ocitáte v situaci, kdy jsou vaše skříně přeplněné oblečením. Když jsou vaše šatníky plné kousků, které už dlouho nenosíte, pravděpodobně tak ztrácíte přehled o tom, co všechno tam vlastně máte. Avšak když přijde chvíle, kdy se rozhodnete udělat pořádek, nabízí se vám otázka: Co s tím starým oblečením udělat?

Vaše staré oblečení může být darem do dalších rukou, ale často si nemusíte být jistí, zda ještě někomu poslouží. Co takhle recyklace? Jaké jsou možnosti, které vám nabízejí nejen uklidit šatník, ale také snížit vaši ekologickou stopu? V tomto článku se podíváme na různé způsoby, jak efektivně a udržitelně nakládat se starým oblečením.

Mezi nejnovější trendy a příležitosti v udržitelné módě patří například darování, výměna nebo prodej na second-hand trzích, a my tyto alternativy společně prozkoumáme. Zajímavým směrem může být také vlastnoruční přetvoření oblečení, které vám umožňuje dát starým kouskům nový život.

V tomto článku objevíte inspiraci, jak se zbavit starého oblečení bez zbytečného plýtvání a jak přispět ke snižování spotřeby a udržitelnějšímu přístupu k módě. Pojďte společně najít způsoby, jak udělat rozumné rozhodnutí ohledně vašeho šatníku a přispět tak k lepšímu světu pro vás i budoucí generace.

Náš tip: Zodpovědný přístup k vašemu šatníku je jedním z klíčových prvků čistoty v šatně i na planetě. Podívejte se na další tipy, jak udržet čistotu a pořádek v domácnosti.

Darování

Darování oblečení je jednou z nejběžnějších alternativ, jak se zbavit starých kousků. Když darujete oblečení charitativním organizacím nebo potřebným jedincům, můžete pomoci těm, kteří nemají možnost si sami nové oblečení pořídit. Vaše staré oblečení tak může posloužit druhému a dát mu teplé oblečení v zimě nebo možnost lepšího oblékání do práce či školy.

Místa v Praze, kam můžete darovat své staré oblečení

 • Charitní obchody: V Praze najdete několik charitních obchodů provozovaných různými organizacemi, které přijímají darované oblečení.
 • Charita Česká republika: Má několik prodejen po celém městě.
 • Armáda spásy: Má také několik obchodů s oblečením a dalším zbožím.
 • Kontejnery na oblečení: V různých částech města jsou umístěny kontejnery na sběr použitého oblečení. Tyto kontejnery jsou často označeny logem charitativní organizace, která zajišťuje recyklaci a distribuci darů potřebným.
 • Sběrná místa v obchodních centrech: Některé obchodní centra a nákupní galerie mají sběrná místa, kde můžete odevzdat staré oblečení. Tyto sběrné boxy jsou obvykle umístěny u vstupu do centra nebo v blízkosti velkých obchodů.
 • Neprofitní organizace a charitativní projekty: Existují také neziskové organizace a charitativní projekty, které se zaměřují na podporu konkrétních skupin nebo oblastí. Mnohé z těchto organizací přijímají darované oblečení pro tyto aktivity a potřeby.

Předtím, než se rozhodnete oblečení darovat, doporučuje se prověřit, která místa v danou dobu přijímají dary a zda mají nějaké specifické požadavky na předávané zboží. Některé organizace mohou preferovat čisté a nepoškozené kousky, zatímco jiné jsou otevřeny i menším nedostatkům. Darováním oblečení můžete nejen pomoci potřebným, ale také přispět k udržitelnosti a snížení textilního odpadu.

Inspirujte se: Dle odhadů je oblečení zodpovědno za 5 % z celkového objemu odpadu na světě. Podívejte se, jak správně třídit odpad.

Výměna

Image title

Výměna oblečení s přáteli nebo rodinou je ekonomickým a udržitelným způsobem obnovy šatníku. Místo toho, abyste se zbavovali oblečení, které už nepotřebujete, můžete ho vyměnit za něco nového. Tento krok vám umožní osvěžit svůj šatník bez dalších nákladů a zároveň přispět ke snižování textilního odpadu.

Výhody výměny

 • Ekonomicky výhodné, neboť nemusíte utrácet za nové oblečení
 • Udržitelná alternativa, která snižuje množství textilního odpadu
 • Příležitost k sociální interakci a vytvoření vazeb s přáteli či rodinou

Nevýhody výměny

 • Někdy může být náročné najít vhodného partnera pro výměnu, pokud nemáte okruh přátel nebo rodinu se stejným vkusem a velikostí
 • Není zaručeno, že najdete ideální kus, který by vám vyhovoval

Prodej na second-hand trzích

Oblečení na second-hand trzích, buď prostřednictvím fyzických obchodů nebo online platforem, je způsob, jak získat peníze z oblečení, které už nepotřebujete. Tato alternativa umožňuje vašemu oblečení dostat nový život a najít si nového majitele, který ocení jeho hodnotu.

Jednou z největších výhod prodeje na second-hand trzích je finanční odměna, kterou za své staré oblečení získáte. Díky tomu můžete získat peníze, které můžete využít na nákup nových kousků, které lépe odpovídají vašemu aktuálnímu vkusu a potřebám.

Tato forma prodeje také podporuje udržitelnost a snižuje množství textilního odpadu, jelikož se oblečení znovu použije a nemusí skončit na skládce. Dále je prodej na second-hand trzích výhodný i z hlediska toho, že dává druhou šanci vašemu oblečení a dává mu možnost být znovu využito.

Oblečení, které už nenosíte, může najít nového majitele, který se bude těšit z jeho kvality a stále módního vzhledu. To také přispívá k udržitelnosti módy a snižuje potřebu výroby nových oděvů.

Na druhou stranu, je třeba zmínit i některé nevýhody prodeje na second-hand trzích. Někdy může být obtížné dostat za oblečení tolik peněz, kolik byste si přáli, zejména pokud se jedná o kvalitní kusy. Ceny, za které lze oblečení prodat, se mohou lišit v závislosti na značce, stavu a poptávce na trhu. Dále, vzhledem k rostoucí popularitě second-hand módy, může trh být někdy přehlcený a to může snížit šance na úspěšný prodej, zejména u běžnějších kusů oblečení.

V Praze najdete několik známých second-handů, které vykupují a prodávají oblečení jako například:

 • Brumla.cz: známý online second-hand, který se zaměřuje na prodej kvalitního a stylového oblečení z druhé ruky. Tento e-shop nabízí široký výběr oblečení pro ženy, muže i děti, a to od různých značek a módních stylů. Brumla.cz dbá na kvalitu a stav nabízeného zboží, a proto každý kus prochází pečlivým výběrem a kontrolou, aby zákazníkům poskytl pouze nejlepší možné produkty.
 • Humana Second Hand: Humana má několik prodejen s second-hand oblečením v Praze. Nabízí velký výběr oblečení, bot a doplňků za přijatelné ceny.
 • Módní drbna: Módní drbna je populární second-hand sítí v Praze. Mají více prodejen, kde si můžete prohlédnout a vybrat z kvalitního second-hand zboží.
 • Cross Club Vintage Shop: Nachází se v unikátním prostředí Cross Clubu a specializuje se na vintage a retro oblečení. Zde můžete najít stylové kousky z minulých desetiletí.
 • Czech Vintage & Second Hand: Tento second-hand nabízí kombinaci vintage oblečení a second-hand zboží. Je známý pro svůj široký výběr a jedinečné kousky.
 • Bazaar Vintage & Second Hand: Najdete zde rozsáhlý sortiment second-hand a vintage oblečení a doplňků. Mají prodejny ve více lokalitách v Praze.
 • My Thrift Store: Tento second-hand se specializuje na trendy a moderní second-hand oblečení. Nabízí svěží výběr pro ty, kteří hledají aktuální módní kousky.
 • LUXUSPANEL Second Hand: Zaměřuje se na luxusní second-hand oblečení a značkové kousky. Pokud hledáte módní klenoty za výhodné ceny, může to být dobrá volba.
 • SecondHand Vintage Pinky: Tento obchod se specializuje na vintage oblečení a doplňky s romantickým nádechem. Určitě stojí za návštěvu, pokud máte rádi retro styl.

Tip: I v sekáči můžete najít neodolatelné kousky. Víte, jak se oblékat žensky a přitažlivě nejen ze sekáče?

Vlastnoruční předělávání oblečení

Image title

Tato kreativní alternativa vám umožňuje proměnit staré oblečení v nové a unikátní kousky, které budou odpovídat vašemu stylu. Přetváření oblečení může být zábavným a odměňujícím procesem, který vám umožní projevit kreativitu, odreagovat se u toho a snížit potřebu nakupovat nové oblečení.

Vlastnoruční přetváření oblečení nabízí několik výhod, které vám umožní upgradovat váš šatník bez dalších nákladů. Jedná se o udržitelný přístup, který podporuje recyklaci oblečení a snižuje množství textilního odpadu. Tímto krokem můžete přispět k ochraně životního prostředí a podpořit udržitelnost módy. Navíc vlastnoruční přetvoření vám dává možnost vytvořit si unikátní a originální kousky oblečení, které dokonale odpovídají osobnímu vkusu a stylu.

Můžete se tak odlišit od ostatních a nosit oblečení, které vás skutečně reprezentuje.

Nicméně, jako u každé alternativy, i vlastnoruční přetváření má své nevýhody. Pokud nemáte dostatečné zkušenosti nebo dovednosti v oblasti šití a návrhu, může to být náročný úkol a výsledky nemusí být uspokojivé. Přetváření oblečení vyžaduje kreativitu, trpělivost a schopnost pracovat s materiály.

Recyklace

Recyklace oblečení je ekologicky přínosná volba, která snižuje množství odpadu a prodlužuje životní cyklus materiálů. Tento proces zahrnuje rozdělení oblečení na jednotlivé materiály, které jsou následně zpracovány a použity na výrobu nových produktů, jako jsou izolace nebo čistící hadříky.

Výhody recyklace

 • Snížení množství textilního odpadu a jeho negativního dopadu na životní prostředí
 • Získání nových produktů a materiálů z recyklovaného oblečení
 • Podpora udržitelného cyklu materiálů

Nevýhody recyklace

 • Některé regiony nemají dostatečné infrastruktury pro textilní recyklaci, což může znamenat, že vaše oblečení skončí na skládkách, přestože byste ho chtěli recyklovat
 • Recyklované materiály nemusí vždy dosáhnout stejné kvality jako původní

Každá z těchto alternativ má své výhody a omezení a neexistuje univerzální řešení, které by vyhovovalo každému. Nejlepším přístupem je pravděpodobně kombinace několika z těchto možností, abyste dosáhli optimálního výsledku pro vaši čistou a přehlednou domácnost a pro životní prostředí.

Náš tip: Čistota a udržitelnost v domácnosti jdou ruku v ruce. Podívejte se na tipy pro udržitelnost v domácnosti.

Závěrem

V Praze existuje mnoho způsobů, jak dát starému oblečení druhou šanci a podpořit udržitelnost módy. Darováním oblečení charitativním organizacím, účastí na výměnných akcích, prodejem na second-hand trzích nebo vlastnoručním přetvářením můžete aktivně přispět k boji proti textilnímu odpadu.

Buďte inspirací pro své okolí a ukažte, že móda nemusí být pouze otázkou vkusu, ale také odpovědnosti vůči planetě. Sami můžete ovlivnit směřování módy a přispět k udržitelnějšímu a zelenějšímu světu, kde každý kus oblečení má druhou šanci.

Komerční sdělení. Autor textu: Pavel Horský. Zdroj fotografií: Inzerent.

Líbil se vám článek? Šiřte nás dále!