Na Jedničce přibylo čtyřicet nových budek pro ptáky

Na Jedničce přibylo čtyřicet nových budek pro ptáky
Čtyři desítky nových budek pro hnízdění ptactva rozmístil první městský obvod na svém území ve spolupráci se spolkem Bolevecká příroda.

Budky jsou nyní k vidění v okolí parku U Bazénu, v Komenského ulici, v blízkosti Košuteckého jezírka, U Pramenů na Roudné a také v horní části Bolevecké návsi.

Budky vyrobené ze smrku a borovice jsou určené vybraným druhům ptactva. „Útočiště v nich najdou sýkora modřinka a koňadra, rehek zahradní a domácí a vrabec obecný,“ vyjmenovala starostka prvního městského obvodu Helena Řežábová, v jejíž gesci je oblast životního prostředí.

Na stromech po obvodu budky rozmístili členové spolku Bolevecká příroda a ruku k dílu přiložili i dobrovolní hasiči z Bolevce. „Budky naistalovali velmi šetrně ke dřevinám. Minimálně jednou za dva roky bude nutné budky zkontrolovat a vyčistit,“ řekla k tomu vedoucí Odboru životního prostředí a dopravy ÚMO Plzeň 1 Romana Tomašuková.

Všechny budky mají zvýšenou ochranu proti predátorům, mezi něž patří např. hojně rozšířená straka. „I kvůli tomu nemají bidýlko. Aby si tam straka nemohla sednout a vytáhnout mláďata,“ vysvětlil místopředseda spolku Bolevecká příroda Jaroslav Čechura s tím, že v červnu bude provedena kontrola obsazenosti budek. Životnost každé budky je podle jeho slov zhruba deset let.

Rozmístěním budek obvod pokračuje ve zlepšování podmínek pro hnízdění ptactva na svém území. Už předloni na podzim bylo nainstalováno celkem 26 budek v Lochotínském parku. Budky si přáli obyvatelé přilehlých Vinic, kteří se tak vyjádřili při setkání s vedením prvního městského obvodu. Lochotínský park byl pak vybrán jako velmi vhodná lokalita pro hnízdění těchto našich veselých a užitečných společníků. Dnes tam díky tomu létají špačci, krutihlavové, sýkory, vrabci, ale i třeba netopýři.

Pořízení nových budek obvod vyšlo na patnáct tisíc korun. Zlepšování životních podmínek pro hnízdění ptactva ve městech je důležité i kvůli tomu, že vlivem urbanizace a změny krajiny ptactva všeobecně ubývá.

Líbil se vám článek? Šiřte nás dále!