Kraj převezme domov Vilík v Chebu, dobuduje zde zázemí pro lidi s autismem

 Kraj převezme domov Vilík v Chebu, dobuduje zde zázemí pro lidi s autismem
Karlovarský kraj převezme k 1. lednu 2023 od města Cheb Domov pro osoby se zdravotním postižením Vilík v Dragounské ulici. Provoz sociální služby přitom zůstane zachován. Ke schválení krajským zastupitelům to doporučila Rada kraje. Pro rok 2023 kraj počítá s provozním příspěvkem na chod domova maximálně do výše 6 milionů korun.

V areálu domova Vilík kraj plánuje v budoucnu vystavět komunitní zařízení pro osoby s poruchami autistického spektra. „Sociální službu typu domova pro osoby se zdravotním postižením, která je velmi ekonomicky náročná, většinou zajišťují kraje. Proto jsme se s městem Cheb domluvili na tom, že převezmeme domov Vilík. Ten se od příštího roku začlení do správy Domova pro osoby se zdravotním postižením „Sokolík“ v Sokolově. Samozřejmostí je zachování provozu domova a činností, které tam dosud probíhaly. Vzhledem k tomu, že na území kraje chybí centra, jež by se specializovala na péči o osoby s poruchami autistického spektra, případně s poruchami chování, do budoucna přemýšlíme o tom, že by takové komunitní zařízení vzniklo právě v areálu chebského domova Vilík,“ vysvětlil krajský radní Robert Pisár. 

Další zázemí pro lidi s autistickými poruchami by kraj chtěl vybudovat na Karlovarsku. „Na vznik takových zařízení je možné získat peníze z evropských fondů. Rádi bychom těchto příležitostí využili a doplnili síť sociálních služeb v regionu o služby, které tu podle názoru odborníků dlouhodobě chybí,“ dodal Robert Pisár.

Zdroj: Karlovarské listy

Líbil se vám článek? Šiřte nás dále!