Karlovy Vary: Knihovna zve nejen na zajímavou výstavu, ale i na prohlídku Schengenbusu

Karlovy Vary: Knihovna zve nejen na zajímavou výstavu, ale i na prohlídku Schengenbusu
Krajská knihovna Karlovy Vary pořádaná ve spolupráci s Krajským ředitelstvím policie Karlovarského kraje, Odborem cizinecké policie 17. května zcela netradiční akci, která je však skvělým doplňkem zajímavé výstavy v knihovně.

„V centrální hale hlavní budovy ve Dvorech jsme v těchto dnech odstartovali unikátní výstavu Osobní doklady v proměnách času, na níž mohou návštěvníci vidět spoustu zajímavých historických osobních i cestovních dokladů ze sbírky pana Bohuslava Karbana. Na výstavě prezentuje některé zajímavé dokumenty také Státní okresní archiv Karlovy Vary,“ uvedlředitel krajské knihovny Vratislav Emler.

A právě k ní, jako doprovodnou akci, připravila knihovna s cizineckou policií pro veřejnost prohlídku tzv. schengenbusu.

„Schengenbus je speciální policejní vůz, vybavený nejmodernější policejní technikou k odhalení padělaných dokladů. Od 12:00 do 18:30 hodin si ho budou moci před hlavním vchodem do knihovny prohlédnout zájemci za asistence odborníka cizinecké policie,“ říká ředitel knihovny.

Ten představí zmíněného důležitého pomocníka pro práci cizinecké policie. Vozidlo vybavené „laboratoří“ na odhalování padělků. Toto vozidlo disponuje zařízeními, jako jsou - Docutest, mikroskop, PC a nejdůležitějším přístrojem je videospektrální komparátor, který umí rozkládat světlo na jednotlivé vlnové délky a ukládat do paměti originály jednotlivých částí dokladu. Policisté jsou díky těmto přístrojům schopni během několika okamžiků určit, zda se jedná o padělaný nebo pozměněný doklad či písemnost a určit rozsah padělání. 

Anotace výstavy Osobní doklady v proměnách času - Autor Bohuslav Karban.

Na této poněkud netradiční výstavě chceme návštěvníkům představit historii věcí pro nás tak zcela běžných, že si mnohdy ani neuvědomujeme, že je po kapsách, v kabelkách, pohozeny na sedačkách našich aut nebo uloženy kdesi ve skříni, vlastně máme. Jejich potřeba však zpravidla nastane při jednání s úřady, bankami, zaměstnavateli nebo při cestováním do ciziny.

Jsou to naše osobní doklady.

Kdy a kde vznikla potřeba někoho jakkoliv evidovat, někam jej zapsat, vést si o něm záznamy to asi přesně nezjistíme.

Mít své otroky nebo poddané pod kontrolou to byla asi potřeba každého panovníka.

V dávných dobách samozřejmě vznikla i potřeba cestování za obchodem a cestovatel či panovníkův vyslanec měl zapotřebí nějakého dokumentu, který by mu zajišťoval bezpečný průchod cizím územím.

Prvními cestovními doklady v našem pojetí byly listiny, vydávané jednotlivým osobám panovníky nebo vysokými šlechtici. Tyto průvodní listy od středověku u nás nazývané glejty (z německého der Geleitbrief), potvrzovaly ochranu dané osoby či skupiny na určitém území při jeho průchodu nebo pobytu na něm. Takový glejt vydal například Zikmund Lucemburský Mistru Janu Husovi. Listina sice zajišťovala českému reformátorovi ochranu při cestě do Kostnice na koncil, který však Husa odsoudil na hranici. Zikmundem vydaný cestovní doklad neměl právní sílu zvrátit rozsudek církevního shromáždění.

Protože se v dávné minulosti cestovalo zejména po cestách mořských, tedy přes přístavy, dostaly doklady název Passe – port tj. průchod přístavem.

S rozmachem měšťanského stavu a především s rozvojem dopravy (železnice, lodní doprava) začaly státní úřady přibližně od poloviny devatenáctého století vydávat občanům cestovní pasy (z francouzského passer, německého passieren, anglického pass – projít, projet), tedy doklady, které jejich držitelům měly zaručit po určité období volný průchod a pobyt na území jiných států.

Na naší výstavě však mohou návštěvníci shlédnout nejen doklady cestovní. Pokusili jsme se představit i doklady typu občanských průkazů, rodných listů, oddacích listů, listů domovských, různých druhů vysvědčení či osvědčení a dalších, neméně zajímavých dokladů po našich předcích.

Výstava potrvá v centrální hale Krajské knihovny Karlovy Vary ve Dvorech do 30. 5. 2017. Zájemci si ji mohou prohlédnout každý všední den od 9:00 do 19:00 hodin a v sobotu od 9:00 do 15.00hodin.


Zdroj: Bc. Michaela Němcová, Krajská knihovna Karlovy Vary

Líbil se vám článek? Šiřte nás dále!