Divadlo J. K. Tyla získá část pozůstalosti Inge Švandové Koutecké

Divadlo J. K. Tyla získá část pozůstalosti Inge Švandové Koutecké
Divadlo J. K. Tyla (DJKT) v Plzni získá část odkazu divadelní umělkyně Inge Švandové Koutecké, která zemřela 6. února 2022. Dvě desetiletí právě na této plzeňské scéně se svým manželem architektem Vlastimilem Kouteckým působila.

„Divadlo J. K. Tyla převezme scénické návrhy, které pro něj vytvořil architekt Vlastimil Koutecký, a návrhy kostýmů, které vytvořila Inge Švandová Koutecká. Tyto návrhy jsou pro plzeňské divadlo cenným archivním materiálem a mohou sloužit jako studijní podklady pro všechny, kdo se na tvorbě v plzeňském divadle podílejí,“ uvedla radní města Plzně pro oblast kultury a památkové péče Eliška Bartáková.

Tento záměr v pondělí v pondělí 19. prosince projednala Rada města Plzně. DJKT je městskou příspěvkovou organizací. Ten, komu je ze závěti odkazováno, musí vyjádřit, zda odkaz přijímá. Rada města Plzně dala s přijetím souhlas. 

Inge Švandová Koutecká (13. 6. 1936 Praha – 6. 2. 2022 České Budějovice) byla operní režisérka a kostýmní výtvarnice. Její manžel Vlastimil Koutecký (1. září 1930 ve Veselí nad Lužnicí – 25. února 2000 Český Krumlov) byl akademický architekt a scénograf.

Inge Švandová Koutecká vystudovala operní režii na pražské AMU, kde byla jedním z posledních žáků profesora Ferdinanda Pujmana, a zpěv u Marie Budíkové. Po studiích působila v Jihočeském divadle. V roce 1971 odešli oba manželé do Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde působili až do roku 1991. Mezi významné plzeňské režie Inge Švandové Koutecké patří například československá premiéra gruzínské opery Paliašviliho Daisy, dále pak Mirandolina Bohuslava Martinů nebo Stravinského Život prostopášníka a další. V letech 1993–1995 byla šéfkou opery v Opavě. Hostovala však i v jiných divadlech, například v Hudebním divadle v Karlíně i v Národním divadle v Praze, v Moravském divadle v Olomouci či v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě. A také v zahraničí. Na svém režisérském kontě měla více než 185 operních, operetních i muzikálových inscenací na domácích i zahraničních scénách, a především u svých inscenací byla činná jako kostýmní výtvarnice. 

Líbil se vám článek? Šiřte nás dále!