Divadelní festival Jiráskův Hronov letos po 92

Divadelní festival Jiráskův Hronov letos po 92
Hronov 30. 7. 2022 - V Hronově byl slavnostně zahájen již 92. ročník celostátní přehlídky amatérského divadla s mezinárodní účastí Jiráskův Hronov.

Nesoutěžní přehlídka je otevřena všem divadelním druhům, žánrům, nejrůznějším inscenačním postupům, stylům a poetikám. „Jiráskův Hronov“ je nejstarší kontinuálně trvající divadelní přehlídkou na světě.

„Zájem o amatérské divadlo v poslední době strmě narůstá, a to zejména mezi mladou generací. Pokud se i díky naší finanční podpoře daří uchovávat a zdokonalovat tento festival, jsme velice potěšeni a mohu zde veřejně přislíbit, že naše podpora festivalu bude adekvátně vyjádřena i v příštích letech,“ řekl náměstek ministra kultury Milan Němeček při zahájení přehlídky.

V hlavním programu festivalu se představí 37 souborů, které odehrají 74 představení. Představí se také tři profesionální inspirativní představení a dvě zahraniční ze Slovenska. V rámci doprovodného programu pak vystoupí 26 divadelních souborů a 25 hudebních produkcí. Festival nabídne také bohatý divadelní i hudební program, semináře, výstavy i diskusní panely. Novinkou letošního ročníku je promítání letního kina.

Nedílnou součástí festivalu se v posledních letech stal také řemeslný a prodejní trh. Zde své umění prezentují i nejlepší řemeslníci, držitelé titulu Nositel tradice lidových řemesel. Tento titul každoročně uděluje ministr kultury.

Líbil se vám článek? Šiřte nás dále!